Obecnie obserwujemy na rynku motoryzacji ciągły rozwój elektroniki w branży motoryzacji. Inteligentne samochody są naszpikowane mnóstwem czujników: np. czujnik zbliżeniowy, opadów, temperatury, nasłonecznienia, gps. Oprócz zwiększenia komfortu lub bezpieczeństwa jazdy komputer pokładowy może realizować także coraz więcej innych funkcji. Równocześnie, w samochodzie spędzamy coraz więcej czasu: w drodze do pracy, na zakupy – a wszystko potęgują dodatkowo korki, które w większych miastach są standardem. Jak inteligentny samochód może nam współcześnie pomóc w sterowaniu domem?
Fibaro – pilot samochodowy
Obecnie jedyne popularne rozwiązanie to zintegrowanie pilota do bramy z samochodem. Jest to realizowane poprzez podłączenie pilota samochodowego Fibaro pod przekaźniki uruchamiające światła w samochodzie. Dzięki temu możemy dowolną sekwencją świateł (od 1krotnego do 4 krotnego mignięcia) wysłać komunikat do odbiornika radiowego zamontowanego przy sterowniku bramy. Sam proces montażu nadajnika w samochodzie jest w miarę prosty choć najlepiej zlecić to serwisowi, zwłaszcza gdy samochód jest jeszcze na gwarancji. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy nosić ze sobą dodatkowych pilotów przypiętych do klucza samochodu. Jest to o tyle wygodne, że w nowoczesnych autach nie trzeba nawet tego klucza wyjmować z torby. Samochód po wykryciu naszej obecności sam odblokowuje nam drzwi oraz umożliwia włączenie zapłonu bez konieczności wkładania klucza do stacyjki.
Możliwości
Wydawać by się mogło, że jak na tak skomplikowane urządzenie elektroniczne, samochód powinien udostępniać więcej opcji integracji z inteligentnym domem. Faktycznie, jest to realne. W nowoczesnych autach można by zrealizować wiele przydatnych funkcji:
- Bezpieczeństwa – W przypadku wykrycia próby włamania do samochodu stojącego za ogrodzeniem system inteligentnego domu może samodzielnie zareagować , np. włączając oświetlenie ogrodowe i syrenę systemu alarmowego.
- Informacyjne – Poprzez integrację z komputerem pokładowym lub bezpośrednie wpięcie się do czujników można gromadzić dane statystyczne o zużyciu paliwa, sprawdzić poziom naładowania baterii w aucie hybrydowym, ustawić przypomnienie w kalendarzu o najbliższych przeglądach i tym podobne.
- Lokalizacji – Odbiornik GPS zamontowany w samochodzie umożliwia dostosowanie reakcji inteligentnego domu w zależności od naszego położenia, ruchu, a nawet prędkości jazdy. System może przewidzieć godzinę naszego przyjazdu do domu, uruchomić wcześniej ogrzewanie lub klimatyzację, a po opuszczeniu domu sprawdzić czy wszystkie urządzenia są wyłączone.
Przyszłość
Coraz więcej firm produkujących samochody odkrywa potencjał, który drzemie w zintegrowaniu komputera pokładowego z systemem inteligentnego domu. Dobrym przykładem jest tu współpraca Toyota i Panasonic w rozwoju technologii sterowania urządzeniami domowymi bazującej na rozwiązaniach w chmurze. Firmy póki co informują jedynie o przykładowych funkcjonalnościach – aplikacja powiązana z danymi GPS pojazdu przypomni użytkownikowi, aby wyłączyć klimatyzator przed wyjazdem, a także pozwoli na jego włączenie zdalne, przed powrotem do domu. Usługa powinna zostać uruchomiona w drugiej połowie 2014r.
Innym rozwiązaniem bazującym na monitoringu GPS jest rozwijany jeszcze projekt iCar firmy Apple. Zgodnie z wnioskiem patentowym, który firma złożyła w czerwcu na 15 różnych aplikacji urządzenie zamontowane wewnątrz samochodu będzie wysyłać sygnał do iPhone pozwalając na jego precyzyjne lokalizowanie. Dzięki temu podchodząc do auta od tyłu zostanie nam otworzony bagażnik, a pozostałe drzwi nadal będą zamknięte. Aplikacja może dodatkowo udostępniać zdalny zapłon, włączenie rozmrażania szyb i ogrzewania zimą, otwarcie bagażnika lub szyb itp. Jest to ciekawe rozwiązanie zwłaszcza w kontekście innego projektu nad którym pracuje Apple – Home Kit. W obu przypadkach: iCar oraz Home Kit, sercem całego rozwiązania jest Siri – elektroniczny asystent z funkcją rozpoznawania mowy. Dzięki czemu możliwe staną się komendy typu: wracam do domu, włącz moją ulubioną playlistę, połącz mnie z dziećmi, itp. Teoretycznie możliwości są nieograniczone.
Obecnie podążamy w kierunku koncepcji Internet of Things (IoT), według której coraz więcej zwyczajnych urządzeń może gromadzić, wymieniać i przetwarzać dane za pośrednictwem Internetu. Samochód również może być tym urządzeniem. Ciekawe czym nas zaskoczą producenci w najbliższej przyszłości.