Inteligentne sterowanie oświetleniem
W ciągu ostatnich lat światło przestało pełnić jedynie funkcję ochrony przed ciemnością, stając się nie tylko nieodzownym elementem dekoracyjnym, ale także ważnym czynnikiem, wpływającym na samopoczucie domowników oraz ich bezpieczeństwo. Wraz z biegiem lat zaczęto zauważać, że mocniejsze światło, lepiej będzie się prezentowało w pomieszczeniach kuchennych czy salonie, natomiast słabsza żarówka, znacznie korzystniej sprawdzi się w sypialni, gdzie będziemy chcieli np. przeczytać książkę przed snem. Zintegrowane systemy oświetleniowe to nie tylko całkowicie innowacyjne rozwiązania technologiczne, ale także poprawa komfortu życia - sterowanie oświetleniem jeszcze nigdy nie było prostsze!
Komfort i wygoda
W dzisiejszych czasach, to jak widzimy dane pomieszczenie w większości zależy od automatyzacji oświetlenia. Natężenie światła i jego barwa, często wpływa na nasz nastrój, nawet wtedy, gdy nie jesteśmy tego do końca świadomi. Dlatego, jest rzeczą istotną, aby dopasować oświetlenie do naszych przyzwyczajeń i potrzeb. Zintegrowany system, umożliwia sterowanie oświetleniem za pomocą jednego urządzenia elektronicznego, takiego jak smartfon czy tablet, co jest zdecydowanie dużym ułatwieniem dla domowników.
Światło podąża za Tobą
W przeciwieństwie do tradycyjnej metody zapalania światła, inteligentne sterowanie oświetleniem, nie uzależnia nas od włączników, rozmieszczonych po całym domu. Zintegrowane punkty świetlne zapalają się tylko wtedy, gdy wyczuwają ruch i gasną niedługą chwilę po tym, gdy przestaje być on wykrywalny. Funkcja ta jest niewątpliwie dużą zaletą smart home, ponieważ pozwala na znaczne obniżenie kosztów zużywanej energii.
Połączony ze sobą, niczym jeden organizm, system inteligentnego domu, umożliwia zaprogramowanie systemu oświetleniowego tak, aby jak najbardziej odpowiadał naszym potrzebom. Świetnie sprawdzi się również jako część oświetlenia ogrodowego lub elewacyjnego, które może się włączać wciąż o tej samej porze, pomimo cały czas zmieniającej się długości dnia. W przypadku, gdy natężenie oświetlenia w holu będzie niewystarczające, dzięki czujnikom ruchu, lampy uruchomią się automatycznie. Dodatkowo, ciekawą opcją jest możliwość połączenia sterowania oświetleniem, m.in. z ogrzewaniem, klimatyzacją. sprzętami AGD czy funkcją przesuwania rolet, dzięki czemu można tworzyć nieograniczone ilości scen i scenariuszy.
Sceny i scenariusze
Włączenie wszystkich lamp w domu do systemu inteligentnego budynku umożliwia programowanie scen świetlnych i scenariuszy zdarzeń. Każda ze scen to inna konfiguracja punktów świetlnych. Sterować oświetleniem można bardzo wygodnie za pomocą jednego urządzenia. Dzięki scenom możliwa jest błyskawiczna zmiana nastroju panującego w pomieszczeniu. Popularne sceny, które mogą Ci się najbardziej podobać to: seans filmowy, romantyczna kolacja czy impreza, ze scenariuszy natomiast: budzik oraz powrót do domu.
Bezpieczeństwo w nowoczesnym wydaniu
Pomimo tego, że zintegrowany system oświetlenia to wyjątkowy komfort i wygoda, jest on dziś również jednym ze sposobów ochrony posiadłości przed ewentualnymi włamaniami.
Dzięki połączeniu sterowania oświetleniem z monitoringiem i alarmem, możemy stworzyć symulację obecności. Po uprzednio zaprogramowanej funkcji włączania i wyłączania wybranych punktów świetlnych o określonych porach, Twój dom może sprawiać wrażenie, że znajdują się w nim domownicy. Przez to, może zmylić i zniechęcić niepożądane osoby, które chciałyby się dostać na teren posiadłości, kiedy Cię w niej nie ma.
Dodatkowo, nie musisz się martwić tym czy wyłączyłeś światło na noc. System sterowania oświetleniem zrobi to za Ciebie, a Ty możesz sprawdzić wszystko na smartfonie, nie wychodząc nawet z łóżka. Poczucie bezpieczeństwa, zwiększy również oświetlenie wejścia do domu. Czujniki można umieścić na schodkach, gdzie punkty świetlne będą zapalały się kolejno przed nami, dając jednocześnie niesamowity efekt.
Sterowanie oświetleniem - prostsze niż myślisz
System inteligentnego domu, łączy ze sobą poszczególne komponenty, takie jak m.in. oświetlenie, ogrzewanie czy klimatyzacja, wysyłając sygnał na nasze urządzenie przenośne. Dzięki niemu cały czas mamy dostęp do tego co się dzieje w naszym domu i możemy regulować natężenie światła, jego barwę czy nawet tworzyć wspomniane już wcześniej sceny. Wszystko to bez konieczności ruszania się z miejsca. Możemy też wyłączyć wszystkie światła w domu za pomocą jednego przycisku znajdując się poza domem. Sterowanie oświetleniem nigdy nie było tak proste i przyjemne!